Wstęp – Kredyty frankowe i sądownictwo w Polsce i Europie
Rzadko zdarza się, że tematyka związana z prawniczym aspektem kredytów przenika na łamy dzienników i portali informacyjnych dedykowanych przeciętnemu odbiorcy. Temat ten stał się jednak niekwestionowanym hitem ostatnich lat, a to za sprawą spraw dotyczących kredytów frankowych. Są nią zainteresowani nie tylko polscy zainteresowani, ale także instytucje europejskie. W niniejszym artykule postaramy się rozjaśnić, jak wygląda porównanie orzecznictwa polskich sądów i TSUE w sprawach frankowych.
Orzecznictwo polskich sądów w sprawach frankowych
Przyglądając się orzecznictwu polskich sądów możemy zauważyć pewną niekonsekwencję. Część wyroków jest korzystna dla kredytobiorców, a część dla banków. Niemniej jednak nasilają się głosy, że w przypadku niejasności czy wątpliwości, sądy powinny stać po stronie kredytobiorców. To oni bowiem są stroną, która często nie posiada odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w trudnych kwestiach finansowych. Tymczasem, sądy polskie często zasłaniają się tym, że decyzja o wzięciu kredytu frankowego była świadoma i wynikała z założeń rynkowych.
Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w kontekście porównania orzecznictwa polskich sądów i TSUE w sprawach frankowych. TSUE bowiem, wydając wyrok w 2019 roku jednoznacznie stwierdził, że klauzule indeksacyjne w umowach o kredyt hipoteczny w CHF były nieuczciwe. Oznacza to, że z punktu widzenia TSUE, kredytobiorcy powinni mieć prawo do przewalutowania kredytu na złote, a różnica w kursie jest nieważna.
Polskie sądy a decyzja TSUE
Chociaż niektóre polskie sądy zaczęły stosować wyrok TSUE i wydawać korzystne dla kredytobiorców decyzje, to nie jest to regułą. Część sądów szuka przeciwnie, wykrętów, aby uniknąć stosowania wyroku TSUE. Nie można jednak zapomnieć, że decyzja TSUE ma bezpośrednie zastosowanie w krajach członkowskich UE. Dlatego też, w nadchodzącym czasie możemy oczekiwać większej liczby korzystnych dla kredytobiorców decyzji polskich sądów.
Podsumowanie
Porównując porównanie orzecznictwa polskich sądów i TSUE w sprawach frankowych, można dojść do wniosku, że europejskie orzecznictwo bardziej skłania się ku ochronie praw konsumentów. Polskie sądy wciąż pozostają niejednolite w swoich wyrokach, co często wprowadza klientów banków w stan niepewności. Możemy jednak mieć nadzieję, że coraz częściej będą stosować wyroki TSUE, które są zgodne z interesem kredytobiorców.
Artykuł sponsorowany